Zelená prachová riasa - Green Dust Algae , GDA

Veľmi často sa objavuje práve na čelnom skle akvária. Názov prachová riasa dostala pravdepodobne podla toho , že je veľmi jemná a často ide veľmi jednoducho zotrieť zo skla alebo dekorácie v akváriu.

Ak sa nám nepodarí odstrániť túto prachovu riasu v jej začiatkoch ta sa veľmi rýchlo môže stať, že po niekoľkých dňoch do akvária neuvidíme, lebo sklo bude vďaka tejto riase nepriehladné.Najčastejšie príčiny prachovej riasy ?

Rast týchto rias je zjavne spôsobený radikálnymi zmenami v aquascape alebo v zabehnutej nádrži nádrži, ako napríklad drastickými zmenami svetla, technického vybavenia alebo objemu rastlín (napríklad po radikálnom prestrihu).
Niektorí akvaristi majú skúsenost s tým, že vysoké hodnoty dusíka spôsobené dusičnanom horečnatým alebo močovinou môžu spôsobiť zamorenie GDA.

Veľmi často sa tento druh riasy vyskytuje aj v novozaloženom akváriu.

Dbajte na to, aby ste pravidelne vymieňali vodu (najmenej 50% objemu nádrže týždenne), nielen aby ste doliali čerstvú vodu, ale aby ste zabránili hromadeniu živín.

Je tiež dôležité prispôsobiť množstvo výživných látok v akváriu skutočným požiadavkám vašich rastlín. Najmä pokiaľ ide o uhlík (dodávaný prostredníctvom CO2) a makroživiny (NPK), nerovnováha v zásobovaní živinami môže spôsobiť rast rias. V nasledujúcom zozname nájdete vhodné hodnoty pre jednotlivé výživové prvky :

  • Obsah CO2 približne 20 - 30 mg / l, merateľný trvalým testom s testovacím činidlom
  • 10 až 25 mg / l dusičnanu (NO3)
  • 5 až 10 mg / l draslíka (K)
  • 0,1 až 1 mg / l fosfátu (PO4)
  • > 10 mg / l horčíka (Mg)

Ako odstrániť prachovitú riasu GDA ?

Môžete ju jednoducho odstrániť magnetickou stierkou zo skla akvária ale čoskoro sa objaví znova.
Nechajte ju vyrásť po celý jej cyklus (cca 3 týždne).
Síce to bude vyzerať nepekne, ale pokúste sa to vydržať. Potom ju odstráňte a vymeňte cca 50-60% vody v akváriu a nezabudnite pridať
užitočné nitrifikačné baktérie pre kvalitnú biologickú filtráciu.

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie