Zelená prachová riasa - Green Dust Algae , GDA

Veľmi často sa objavuje práve na čelnom skle akvária. Názov prachová riasa dostala pravdepodobne podla toho , že je veľmi jemná a často ide veľmi jednoducho zotrieť zo skla alebo dekorácie v akváriu.

Ak sa nám nepodarí odstrániť túto prachovu riasu v jej začiatkoch ta sa veľmi rýchlo môže stať, že po niekoľkých dňoch do akvária neuvidíme, lebo sklo bude vďaka tejto riase nepriehladné.



Najčastejšie príčiny prachovej riasy ?

Rast týchto rias je zjavne spôsobený radikálnymi zmenami v aquascape alebo v zabehnutej nádrži nádrži, ako napríklad drastickými zmenami svetla, technického vybavenia alebo objemu rastlín (napríklad po radikálnom prestrihu).
Niektorí akvaristi majú skúsenost s tým, že vysoké hodnoty dusíka spôsobené dusičnanom horečnatým alebo močovinou môžu spôsobiť zamorenie GDA.

Veľmi často sa tento druh riasy vyskytuje aj v novozaloženom akváriu.

Dbajte na to, aby ste pravidelne vymieňali vodu (najmenej 50% objemu nádrže týždenne), nielen aby ste doliali čerstvú vodu, ale aby ste zabránili hromadeniu živín.

Je tiež dôležité prispôsobiť množstvo výživných látok v akváriu skutočným požiadavkám vašich rastlín. Najmä pokiaľ ide o uhlík (dodávaný prostredníctvom CO2) a makroživiny (NPK), nerovnováha v zásobovaní živinami môže spôsobiť rast rias. V nasledujúcom zozname nájdete vhodné hodnoty pre jednotlivé výživové prvky :

  • Obsah CO2 približne 20 - 30 mg / l, merateľný trvalým testom s testovacím činidlom
  • 10 až 25 mg / l dusičnanu (NO3)
  • 5 až 10 mg / l draslíka (K)
  • 0,1 až 1 mg / l fosfátu (PO4)
  • > 10 mg / l horčíka (Mg)

Ako odstrániť prachovitú riasu GDA ?

Môžete ju jednoducho odstrániť magnetickou stierkou zo skla akvária ale čoskoro sa objaví znova.
Nechajte ju vyrásť po celý jej cyklus (cca 3 týždne).
Síce to bude vyzerať nepekne, ale pokúste sa to vydržať. Potom ju odstráňte a vymeňte cca 50-60% vody v akváriu a nezabudnite pridať
užitočné nitrifikačné baktérie pre kvalitnú biologickú filtráciu.