Čierna štetinková riasa / BBA /

Veľmi často rastie na okraji listov pomaly rastúcich rastlín napr. Anubias, na dekorácii, kameňoch alebo koreňoch v akváriu a prevažne tam kde je silnejšie prúdenie vody z filtrácie.
Čierna štetinková riasa je typickým prípadom adaptácie morskej riasy na sladkovodné prostredie.
Môže mať tmavočervené až čierne chumáče o veľkosti cca.5 mm.

Príčinou vzniku čiernej štetinkovej riasy je mnohokrát vysoká intenzita svetla a nedostatočný obsah CO2 vo vode v pomere k intenzite svetla alebo naopak nedostatok svetla a kolísanie hodnôt CO2 počas dňa.

cierna-stetinkova-riasa

Často krát je ale príčinou aj veľké organické znečistenie vody v dôsledku prekrmovania alebo aj nedostatočnej filtrácie vody v akváriu.
V rastlinných akváriách sa môže objavovať hlavne ak je nepomer stopových prvkov a to hlavne železa.


Ak používate v akváriu samostatné pridávanie železa Fe je vhodné zmerať obsah železa Fe v akváriu a udržať jeho hodnotu na úrovni 0,05 až 0,1 mg/l.
Výborným pomocníkom sú aj pravidelné 1/7 dní a masívne cca 50% výmeny vody.

Ostatné vhodné parametre pre rastlinné akvárium sú :

  • CO2 vo výške približne 20 až 30 mg/l
  • 10 až 25 mg / l dusičnanov (NO 3)
  • 5-10 mg / l draslíka (K)
  • 0,1 až 1 mg / l fosforečnanu (PO 4)
  • 10 mg / l horčíka (Mg)

 Účinné odstránenie čiernej štetinkovej riasy :

Je možné ju odstraňovať ručne s dekorácie, rastlín atď. Dekoráciu, korene, kamene môžete vybrať z akvária a ručne mimo akvária tieto  predmety očistiť.
Z akváriových rastlín táto riasa mechanicky nejde dole tak je možné šetrne odstrániť napadnuté listy.
Výborným pomocníkom su aj pravidelné 1/7 dní a masívne cca 50% výmeny vody.

S čiernou štetinovou riasou je možné bojovať aj pomocou chémie. Je to účinné ale ako pri každej riase v akváriu je potrebné poznať príčinu vzniku a zamerať sa na jej odstránenie.
Veľmi účinnou zbraňou v boji s čiernou štetinkovou riasou je tekutý uhlík Seachem Excel alebo EasyLife Easy Carbo a AF Carbo Boost ich účinná látka glutaraldehyd.

Pomocou týchto prípravkou je možné odstrániť riasu 3. spôsobmi.

1. Liečba , dávkovanie do celej nádrže.
Najjednoduchšia a najobľúbenejšia metóda aplikácie. Denne dávkujeme 2-3x väčšie množstvo ako je doporučená dávka výrobcom na obale výrobku do doby pokiaľ čierna štetinová riasa nezmizne. Pri prekročení dávkovania môžu nastať aj problémy a preto je vhodné začať s doporučeným dávkovaním od výrobcu a postupne dávky zvyšovať  a zároveň sledovať ostatný život v akváriu. Zvýšené dávkovanie môže ohroziť machy v akváriu a ricciu.

2. Aplikovanie priamo na riasu
Naberte do striekačky dennú odporúčanú dávku prípravku Seachem Excel / EasyCarbo / AF Carbo Boost pre Vaše akvárium. Vypnite filtráciu a priamo v akváriu na postihnuté miesta kde je riasa aplikujte prípravok.
Neprekračujte dennú odporúčanú dávku  . Filter zapnite cca po 20-30min. aby sa prípravok čo najdlhšie zdržoval v na riase a v jej tesnej blízkosti.
Opakujte niekoľko dní po sebe.
Riasa postupne zbelie a zmizne s postihnutého miesta.

3. Kúpeľ  rastlín a dekorácie v Seachem Excel / EasyCarbo

Bezpečným spôsobom je kúpeľ akváriových rastlín a dekorácie v roztoku 75% vody a 25% tekutého uhlíka po dobu cca.5 minút.

Pre tých ktorý nemajú radi chémiu v akváriu sa javí ako posledná možnosť ryba Crossocheilus siamensis . Ak by sa Vám zdalo , že ju nekonzumuje aktívne tak ju skúste na niekoľko dní obmedziť v kŕmení a uvidíte s akou radosťou si na nich pochutná.

mrenka-siamska

Dôležité !!!

Ak nestabilizujete hodnoty v akváriu a tým neodstránite príčinu vzniku tejto riasy budete tento problém riešiť opakovane.

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie