Zelená vláknitá riasa / žabí vlas /

Tento druh zelenej riasy v akváriu je veľmi nepríjemný už len z toho dôvodu, že nerastie len na listoch rastlín ale dokáže prerastať až do koreňovej sústavy a prerastá aj do machov .
Ak je to možné je ju potrebné mechanicky odstraňovať hneď v jej začiatkoch lebo ak sa premnoží a prerastie cez listy, stonky až ku koreňom rastlina spravidla chradne a postupne uhynie.
Mechanické odstraňovanie spočíva v dennom namotávaní jemných vlásočníc na špajlu alebo podobný predmet a vytiahnutie von.

Podobne ako väčšina zelených rias sa vyskytuje počas biologickej nestability systému.
Jedným z hlavných dôvodov vzniku Zelenej vláknitej riasy je nedostatok CO2 a často príliš silné a dlhé osvetlenie nad akváriom.
Ak je to možné je vhodné nasadiť rýchlo rastúce rastliny aby pomohli dostať vody čo najviac nadbytočných živín.

Zaby vlas

Je potrebné stabilizovať systém a dosiahnuť optimálny pomer živín pre rastlinné akvárium.

Zelenú vláknitú riasu je možné odstrániť nasledovnými spôsobmi.

Pomocou prípravku Seachem Flourish Excel – dávkovať priamo na postihnuté miesta. Riasa zbledne a ide potom ľahko mechanicky odstrániť.

Zvýšiť dávkovanie CO2 a správne prúdenie v nádrži aby sa CO2 dostalo ku každej rastline

Dávkovaním peroxidu vodíka /nikdy nekombinujte spolu s Seachem Flourish Excel alebo EasyLife EasyCarbo a podobné prípravky /

Ak je nádrž naozaj silne napadnutá Zelenou vláknitou riasou môžete použiť protiriasové prípravky a to AlgExit alebo Protalon 707 .

Ako prevenciu proti vzniku tejto riasy sa odporúča udržiavať biologickú rovnováhu, dostatočné hodnoty CO2 vo vode ako aj ostatných prvkov.
UV-lampa alebo Chihiros Doctor nám pomáhajú zabraňovať reprodukcii rias tým ,že ničia ich spóry , ktoré plávajú vo vode.

Ako biologický predátori sa osvedčili pri nástupe tejto riasy krevetky Caridina Japonica. Parmička čiernopruhá /SAE/, parmička štvorpruhá a Molynézie.

easy-life-algexit