Zelená vláknitá riasa / žabí vlas /

Tento druh riasy je veľmi nepríjemný už len z toho dôvodu, že nerastie len na listoch rastlín ale dokáže prerastať až do koreňovej sústavy a prerastá aj do machov .
Ak je to možné je ju potrebné mechanicky odstraňovať hneď v jej začiatkoch lebo ak sa premnoží a prerastie cez listy, stonky až ku koreňom rastlina spravidla chradne a postupne uhynie.
Mechanické odstraňovanie spočíva v dennom namotávaní jemných vlásočníc na špajlu alebo podobný predmet a vytiahnutie von.

Podobne ako väčšina zelených rias sa vyskytuje počas biologickej nestability systému.
Jedným z hlavných dôvodov vzniku Zelenej vláknitej riasy je nedostatok CO2 a často príliš silné a dlhé osvetlenie nad akváriom.
Ak je to možné je vhodné nasadiť rýchlo rastúce rastliny aby pomohli dostať vody čo najviac nadbytočných živín.

Zaby vlas

Je potrebné stabilizovať systém a dosiahnuť optimálny pomer živín pre rastlinné akvárium.

Zelenú vláknitú riasu je možné odstrániť nasledovnými spôsobmi.

Pomocou prípravku Seachem Flourish Excel – dávkovať priamo na postihnuté miesta. Riasa zbledne a ide potom ľahko mechanicky odstrániť.

Zvýšiť dávkovanie CO2 a správne prúdenie v nádrži aby sa CO2 dostalo ku každej rastline

Dávkovaním peroxidu vodíka /nikdy nekombinujte spolu s Seachem Flourish Excel alebo EasyLife EasyCarbo a podobné prípravky /

Ak je nádrž naozaj silne napadnutá Zelenou vláknitou riasou môžete použiť protiriasové prípravky a to AlgExit alebo Protalon 707 .

Ako prevenciu proti vzniku tejto riasy sa odporúča udržiavať biologickú rovnováhu, dostatočné hodnoty CO2 vo vode ako aj ostatných prvkov.
UV-lampa alebo Chihiros Doctor nám pomáhajú zabraňovať reprodukcii rias tým ,že ničia ich spóry , ktoré plávajú vo vode.

Ako biologický predátori sa osvedčili pri nástupe tejto riasy krevetky Caridina Japonica. Parmička čiernopruhá /SAE/, parmička štvorpruhá a Molynézie.

 

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie