Filter v akváriu je najdôležitejšie technické vybavenie bez ktorého by akvárium fungovalo veľmi ťažko. Dalo by sa napísať, že sa jedná o srdce celého akvária.
Preto je veľmi dôležité si správne vybrať filter do akvária aby sme predišli rôznym problémom , ktoré môžu byť spôsobené výberom nevhodnej filtrácie.
Filter má v akváriu 3 dôležité úlohy.
- mechanická filtrácia
- biologická filtrácia
- prúdenie vody v akváriu
Mechanická filtrácia v akváriu slúži na zachytenie mechanických plávajúcich nečistôt , ktoré sa vznášajú vo vode. Ako filtračné materiály sa používajú rôzne biomolitany , rôzne plastové valčeky ,krúžky alebo tzv. ježkovia. Pre najjemnejšiu filtráciu sa používa filtračná vata.
Biologická filtrácia v akváriu je proces pri ktorom sa za pomoci tzv. nitrifikačných baktérií usadených vo filtračných materiáloch odbúrava z akvária NO2 /dusitany/ a NH3/NH4 /amoniak/ , ktorý je pre živočíchy smrteľne nebezpečný a premieňa sa na NO3 /dusičnany/ , ktorý nie je tak nebezpečný a dokonca v rastlinných akváriách je potrebný ako zdroj živín pre akváriové rastliny.
Prúdenie vody je dôležité pre správnu filtráciu a kolobeh vody v akváriu a zároveň sa vďaka správnemu prúdeniu vody v akváriu dostávajú živiny ku všetkých akváriovým rastlinám.
Filtre do akvária by sa dali rozdeliť do 3 kategórií podľa spôsobu umiestnenia
- vonkajší filter do akvária
- vnútorný filter do akvária
- závesný filter
Vonkajší filter do akvária
Už z názvu je jasné, že filter je umiestnený mimo akvária, najčastejšie pod akváriom a do samotného akvária nám vstupujú dve hadice napojené na nasávanie a výtlak. Tieto filtre majú výhodu, že nezaberajú miesto v akváriu, filtračná nádoba je veľká a je možné v nej umiestniť dostatočné množstvo filtračného materiálu pre dané akvárium. Často majú systém filtrácie vyriešený a doplnený o predfilter, ktorý sa jednoducho a pravidelne čistí. Výhodou býva aj jednoduchá regulácia prietoku . Ďalšou výhodou je, že je možné na hadicu filtra do akvária namontovať ako príslušenstvo napríklad externý ohrievač alebo CO2 atomizér a tak získať miesto v akváriu, ktoré by tam inak zaberali tieto zariadenia.
Pri výbere vonkajšieho filtra do akvária preto odporúčame filter vyberať podľa veľkosti akvária a predpokladaného počtu akváriových rýb.
Každý výrobca uvádza pre cca akú veľkosť akvária je filter vhodný a aký má výkon čerpadla. Vždy vyberajte filter do akvária o triedu vyšší ako je pre odporučený objem .
Príklad: Ak je filter XY určený pre akvárium do 150 litrového akvária . Pozerajte a hľadajte filter , ktorý je určený pre akvárium do 250-300 litrov
Prečo ? Výkon filtra/čerpadla je pri každom vonkajšom filtry uvádzaný pri nulovej výtlačnej výške a bez zapojenia do okruhu s filtračnými materiálmi.
Filtračné náplne sa časom zanášajú a výkon klesá.
Aký prietok má mať vonkajší filter ?
Často sa spomína , že externý filter by mal mať prietok 7-10x objemu akvária.
S tým by som úplne nesúhlasil a dokonca aj prax ukázala, že stačí 4-7x objem akvária za hodinu. Dôležitý je objem filtračných médií. Čím viac filtračných médií tým môže byť celkový prietok nižší.
Vysoký prietok 7-10x objemu akvária je žiadúci napríklad pri akváriách kde sú africké cichlidy.
Aký objem filtračných médií je najlepší ?
Tu je odpoveď jednoznačná a to čím viac tým lepšie.
Čo si treba všímať ešte pri výbere vonkajšieho filtra do akvária ?
- Okrem hore uvedených parametrov je dôležité si všímať spotrebu elektrickej energie. Filter ide 24h/365dní v roku a preto je spotreba dôležitý údaj.
- Kvalitu spracovania filtra a použité materiály.
- Dostupnosť a cenu náhradných dielov. Vonkajší filter je často spojený aj s vyššou investíciou a preto je dobré ak viete v prípade potreby zakúpiť po skončení záruky kedykoľvek náhradný diel. V množstve a dostupnosti náhradných dielov vyniká nemecká firma EHEIM. Kde je aj dnes možné zakúpiť náhradné diely na filtre vyrábané pred 15-20 rokmi. Ďalšou firmou s dobrou dostupnosťou náhradných dielov je OASE a JBL.
- Dostupnosť rôzneho príslušenstva pre danú značku
- Hlučnosť. Výrobcovia síce hlučnosť filtrov nezvyknú udávať ale dá sa jednoduchým dopytom vo vyhľadávači zistiť aké majú celosvetovo užívatelia skúsenosti s daným modelom . Znova môžem z vlastnej skúsenosti potvrdiť, že filtre od firiem EHEIM, OASE, Tetra a JBL patria medzi najtichšie na trhu.
Vonkajší filter do akvária je vyššia investícia preto je potrebné si dobre vybrať aby ste boli spokojný a hlavne aby fungoval správne pre Váš objem akvária. Je to Vaša investícia na dlhú dobu do jednej z najdôležitejšej časti akvária.
V našom obchode predávame praxou a rokmi overené filtre niektoré aj s predĺženou zárukou priamo od výrobcu. Tieto filtre sami používame u našich zákazníkov kde sme inštalovali akvárium na kľúč. Preto máme veľa praktických skúseností a dokážeme porovnať a poradiť pri výbere.
Vnútorný filter do akvária
Vnútorný filter je umiestnený priamo v akváriu na jednej z bočných stien alebo v rohu akvária.
Výhoda vnútorných filtrov je nižšia cena , nižšia spotreba elektrickej energie a relatívne vysoký prietok pri nízkej spotrebe , nízka hlučnosť .
Nevýhoda je menší objem pre filtračné náplne, častokrát menej praktické čistenie samotného filtra pri údržbe a jeho viditeľnosť v akváriu. Častejšie čistenie
Pri výbere vnútorného filtra je dôležité pozerať aký je objem pre filtračné média, prípadne či má nejaké samostatné koše/nádoby kde je možné umiestniť rôzne druhy médií.
Vnútorné filtre sa väčšinou používajú v menších akváriách alebo pri chove kreviet.
Z vlastných skúseností môžem ako veľmi dobré a spoľahlivé odporučiť vnútorné filtre Eheim Aquaball, Eheim Biopower a Oase Bioplus. V malých akváriach typu NanoCube sa ovedčil Dennerle EckFilter.
Závesný filter
Závesný filter je riešenie pre akvária kde nechcete použiť filter vnútorný ale nemôžete alebo nechcete použiť vonkajší filter.
Filter je zavesený na zadnej alebo bočnej strane akvária.
Výhodou závesného filtra je , že môže mať skimmer/hladinový zberač , regulovatelný výkon, jednu alebo viac komôr pre rôzne filtračné materiály.
Medzi špičku v kategórii závesných filtrov patrí Seachem Tidal.