JBL PROAQUATEST KH uhličitánová tvrdosť

Kód: 2536000
10,99 € 9,16 € bez DPH
Skladom (1 ks)
Môžeme doručiť do:
18.6.2024

JBL KH Test-Set - presný kolorometrický test pre stanovenie uhličitánovej tvrdosti.
Vhodné pre cca. 80 meraní.

Detailné informácie

Podrobný popis

Použitie:

KH Test slúži na presné a rýchle stanovenie uhličitánovej tvrdosti vody v sladkovodnom aj morskom akváriu.

Prečo merať uhličitánovú tvrdosť?

V závislosti od geologického podložia má voda rôznych oblastí v sebe rozpustené rôzne množstvo minerálnych látok. Prevažne sa jedná o vápnik a horčík. Veľká časť týchto solí je vo forme uhličitanov, pretože vznikajú pôsobením kysličníka uhličitého.

Uhličitánovú tvrdosť definujeme ako tú časť solí vápnika a horčíka, ktorá je vo forme uhličitanov. Vo väčšine prípadov je teda uhličitánová tvrdosť nižšia ako celková. Vo výnimočných prípadoch, napr. v niektorých tropických vodách, môže byť ale uhličitánová tvrdosť vyššia.

Väčšine druhov akvarijných rýb a rastlín vyhovujú hodnoty medzi 3 - 15 °d (nemecké stupne). Aby ste zaistili maximálnu účinnosť hnojenia CO2, nemala by uhličitánová tvrdosť klesnúť pod 4 - 5 °d. V morskom akváriu by sa

Pre zaistenie optimálnej puračnej kapacity by sa mala pohybovať v rozmedzí 7 - 8 °d.

V záhradnom jazierku je uhličitánová tvrdosť veľmi dôležitá, pretože stabilizuje hodnotu pH. Sú to predovšetkým jednobunkové riasy („vodný kvet“), ktoré znižujú svojou asimiláciou uhličitánovú tvrdosť. PH sa tak môže dostať aj do nebezpečných hodnôt na 9. Preto by mala byť v jazierku udržovaná minimálna uhličitánová tvrdosť 5 °d.

Ako dosiahnuť žiadanú uhličitánovú tvrdosť?

Príliš vysoká uhličitánová tvrdosť je chemicky veľmi ťažko znížiteľná, ideálne je nariediť použitú vodu vodou vyrobenou pomocou zariadenia reverznej osmózy .
Príliš nízku tvrdosť upravíme v sladkovodnej nádrži prípravkom JBL Aquakal alebo JBL AquaDur plus, v morskom akváriu JBL CalciuMarin.

Dodatočné parametre

Kategória: Test vody
Hmotnosť: 0.1 kg

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Len registrovaní užívatelia môžu pridávať články. Prosím prihláste sa alebo sa registrujte.

Nevypĺňajte toto pole: